Říjen 2007

ČR

29. října 2007 v 13:58
Ahojky, teď jsem do pátku v Čechách, tak nečekejte žádné novinky a výlety. :-)

Predjamski Grad a Postojnska jama

26. října 2007 v 20:50
Ahoj lidi, tak nám opět ŠOU (studentská organizace) zorganizovala výlet, pro chudáky Erasmáky, abychom se náhodou nenudili. Na programu byl Predjamski Grad a jeskyně Postojna. Nejdříve jsme navštívili hrad, chvilku mi trvalo, než mi došlo, že Predjamski znamená "před jámou", protože se skládá ze dvou částí: vnější před jeskyní a vnitřní v jeskyni. Náladu nám trošku kazilo počasí, protože celý den lilo. Ale my jsme zvyklí. Na hradě sídlila slovinská legenda, Erazem Lueger, který vydržel několika měsíční obléhání hradu nepřátelskými vojsky (díky stezce v jeskyni, kde měl ustájené koně a kterou se sem dopravovalo jídlo), ale nakonec díky zradě zemřel potupnou smrtí - byl sestřelen katapultem, zrovna když byl na záchodě. Pak jsme jeli do jeskyně Postojna. Fakt bomba! Jeskyně má 21 km, pro návštěvníky samozřejmě není zpřístupněná celá, protože to by se uchodili. První dva kilometry nás svezl vláček, který jel dost rychle, bylo to jak na horské dráze, člověk je dost naštvaný, že nestíhá fotit, protože neví, že se za chvíli zastaví. Vyklopili nás v nějakém sále, kde se lidi rozdělují do skupin podle jazyka, ve kterém budou abslovovat prohlídku. Dozvěděli jsme se, že jeskyně byla objevena 1818 a už 1819 byla zpřístupněna veřejnosti. V roce 1884 zde byla zavedena elektřina (dříve než v Ljubljaně). Zakázali nám fotit s bleskem, abychom nepoškodili krápníky, vadí jim světlo, takže fotky pak nic moc. :-( Ale je to fakt nádhera - záclonky, sloní uši, sály - barevné, špagetový, koncertní, stalagtity, stalagmity, stalagnáty jako u nás, akorát je toho víc. Symbolem Postojenské jamy je stalagmit diamant, který připomíná spíše obrovský kopec jogurtové zmrzliny a macarát jeskynní, který žije v tamější řece. Říkají mu human fish, prý jeho barva připomíná barvu lidské kůže. Zpátky nás zase vyvezl vláček. Jeskyně určitě stojí zato (jeskyní je tady ale mnohem víc), ale vyplatí se jít ve skupině, nebo ji zkombinovat ještě třeba s hradem, protože samotná Postojna vyjde na 18 euro (studenty 14,40).

Party úterý

24. října 2007 v 15:49
Ahojky, tak jsme včera měli palačinkovou a další párty. Původně byla naplánovaná pouze palačinková - buddy Tony se rozhodl, že nám ukáže pravé kanadské palačinky s javorovým sirupem. Jsou hodně tlusté a sladké a dává se do nich ovoce. Taky jsme ochutnali slovinskou slivovici a sadjevec (princip je stejný, ale je to z více druhů ovoce) Pak jsme se koukali na film v angličtině (naštěstí s českýma titulkama). Na kolejích, kde jsme byli, se pak večer odehrávala párty na oslavu asi 55 let založení nějakého hlavního domu či co. Venku byl koncert rockových kapel (po dlouhé době konečně normální hudba :-), ale protože začalo pršet, tak jsme se šli schovat k Lence, u ní byla zase jiná párty, protože její spolubydlící dodělala nějakou poslední zkoušku, pak jsme se přesunuli na jiný blok, kde se v párty pokračovalo. Ale protože jsme trubky, tak jsme si nechaly ujet poslední bus domů. Na(ne)štěstí jel pak ještě jeden, ale do garáže, takže jsme se dostaly kamsi úplně jinam. Tak jsme se v noci prošly hodinku v dešti průmyslovou částí Ljubljany. Osobně preferuju poznávání nových částí města za světla a dobrého počasí. Tak snad jindy. :-)
Recept na kanadské palačinky:
do rozšlehaných vajec vmícháte trochu rozpuštěného másla, do hrnečku dáte cca 150 ml mléka a vymačkanou polovinu citrónu, smícháte a vlijete do vajec s mlékem, přidáte asi 4 lžíce cukru, špetku soli a mouku, podle potřeby, ale dává se jí tam opravdu hodně, kypřící prášek a podle chuti se přidává ovoce, my jsme měli jablka, ale prý se dávají borůvky nebo banán, necháte chvíli odstát a můžete začít smažit, usmažené palačinky se hodně! polijí javorovým sirupem

Ještě jednou angličtina

23. října 2007 v 12:56
Musím reagovat na vaše komentáře ohledně angličtiny. Fakt jsem si nedělala srandu, sice jsme na tom víkendu potkali pár lidí, kteří už tak nešprechtili, ale bylo jich opravdu malinko. Jinak Slovinci mají povinně na univerzitě angličtinu každý rok, nebo i nějaké předměty v angličtině a podle toho to taky vypadá. Hlavně mají dost velkou slovní zásobu a používají i jiné fráze. Ale naštěstí slova týkající se "odborné" (sociologické, politologické) angličtiny se pořád opakují, tak už je začínám pochytávat. (Hlavní podíl na tom mají vymakané stránky paní Vidy Zorko, kterou máme na angličtinu pro sociology, kdyby to náhodou někoho zajímalo: http://www2.arnes.si/~vzorko/, patří jí velký dík.)

Erasmus víkend

21. října 2007 v 19:26
Ahoj lidičky, dnes odpoledne jsem se vrátila z víkendu s Erasmákama, tak vám hned napíšu, jak jsme se měli. Odjížděli jsme v pátek v půl šesté večer z Ljubljany a do Kranjské hory, která byla naším cílem, jsme dorazili asi okolo půl osmé. Víkendu, organizovaného ŠOU(studentská organizace), se účastnilo asi 150 lidí. Bydleli jsme v Youth Hostel Nika a jíst jsme chodili do Porentova Domu. První večeři jsme měli až v 20:45 (musím si postěžovat, že jsme dostali polévku a jeden! kopeček brambor, kysané zelí a maso, takže se všichni dojídali chlebem). Okolo půl jedenácté začala Cyber Party, což spočívá v tom, že na sobě utvoříte něco kreativního z alobalu. Veškerý alkohol byl v ceně víkendu a mohli jsme si říct prakticky o cokoli, ale nejvíce frčelo pivo a sangrie. Pařili jsme do pěti do rána, takže si asi umíte představit, jak se nám v deset chtělo vstát na snídani (ale byla o dost lepší než večeře). Dopoledne (zrovna začlo sněžit) jsme se šli podívat k jezeru Jasna, které střeží socha kozorožce. Odpoledne jsme hráli Treasure Hunt (Lovci pokladů) - měli jsme uvařit pytlíkovou polévku v terénu a donést ji zpět, získat pohled Kranjské Gory a nechat ho podepsat místním člověkem, získat z bazénu plastovou čepičku a naučit se od místních píseň o Kranjské Goře. Náš tým skončil druhý. Večer se konala Red Love Party - všichni se měli obléct do červeného. Vzhledem k hudbě, který byla shodná s předchozím večerem, jsme to tentokrát zabalily s Dášou docela brzo. Ve dvanáct jsme opustili Kranjskou Goru a jeli jsme na Bled (znamé jezero s kostelíkem na ostrůvku uprostřed). Tam jsme strávili jen cca hodinu, což byla škoda. Ale stihli jsme si dát Kremšnite - zákusek s pudinkem a šlehačkou, místní specialita. Na okraji Ljubljany se už nějak našemu autobusu nechtělo jet, tak jsme se asi kilometr plazili asi 20km/h. Do Ljubljany jsme dorazili v půl páté. Víkend byl fajn, seznámili jsme se s dalšíma Erasmákama (to bylo samozřejmě hlavním účelem) a hlavně dalšíma Češkama.

Výtka českému školství

18. října 2007 v 20:12
Proboha, lidi, učte se anglicky! Je to fakt důležité. Není nic horšího, než cítit, že jste nejhorší a zatímco sem ostatní přijeli studovat v angličtině, my jsme se sem přijeli naučit anglicky. České školství nás vychovalo k tomu, že se bojíme mluvit, abychom neudělali chybu. Ostatní tady melou, i když sem tam tu chybičku taky udělají, ale nemají strach, angličtina je pro ně samozřejmostí. Musím sebekriticky přiznat, že jsme na tom (skoro) nejhůř.

Slovinština

16. října 2007 v 18:50
Malá lekce slovinštiny. Takže všichni mladí Slovinci na kolejích se zdraví, aniž by se znali, říkají čau, tak jsme si ze začátku mysleli, že mluvíme s Čechama. Když někde u vstupu uvidíte, že otroci mají nižší sazbu, tak vězte, že otroci jsou děti (důchodci jsou upokojenci). V krámě může být odprto a zaprto (otevřeno a zavřeno). A když se vás někdo zeptá, zda-li kadite, tak zjisťuje jestli kouříte. (kuřák = kadilec, čemuž se samozřejmě pořád smějeme). Děláte si legraci ? = se zafrkavate? Počítač je računalnik, kuře piščanec. Ve slovníku jsem našla, že burský oříšek je kikiriki. :-) Na nic dalšího si teď nevzpomenu, tak snad příště.

Slovinské školství

15. října 2007 v 19:14
Přináším pár info o slovinském školství, kdyby vás to zajímalo. Tak loni (nebo kdy) měli reformu školství a přecházejí na boloňský systém. Takže v tom mají ještě trochu zmatky (např. dříve byly 3 roky na studium + 1 na bakalářku, spolubydlící už studuje jen tři roky, ale bude mít stejný stupeň vzdělání jako její přítel, který studuje ve starém systému 5 let, jestli jsem to pochopila správně). Na vysokou školu mohou jen lidi z gymnázia, ale nedělají přijímačky, jen se poslední dva roky na střední musí hodně snažit, aby dostali dostatečný počet bodů na vejškou, kterou chtějí. Prospěchová stipendia mohou dostat už na střední, ale musí mít průměr sedm. Ve Slovinsku je totiž úplně jiné známkování 10 je nejlepší, 6 nejhorší, ale ještě prošel, 5-1 neprošel. No hodnota stipendia na VŠ je asi 300 na měsíc, což je tady můj měsíční grant pro Erasmáky (když jsem přepočítala svoje stipendium vyšlo mi to na směšných 54 euro na měsíc). Magistr se tady rovná profesor (divila jsem se, že je tady každý druhý profesor) a doktor je tu asi nejvíc. Toť vše, co vím.

Ljubljana

14. října 2007 v 20:48
Ahojky, dneska jsem se byla projít mimo centrum Ljubljany - na kopec Rožnik (394 m.n.m.), pod kterým se nachází již zmiňovaná zoologická zahrada a park Tivoli, kde o víkendu najdete snad polovinu obyvatel (ale i rybník s cukrárnou, dětský park, bývalý hrad Tivoli a další věci, které jsem nestihla objevit). Mrkněte do galerie.

Benátky (Venezia, Italy)

13. října 2007 v 21:56
Čau všichni, dneska jsme s Dášou byly v Benátkách. Fakt. Ještě pořád tomu nemůžu uvěřit. Včera v noci nám došel email od dvou erasmaček, jestli s nima někdo nechce jet do Benátek. Samozřejmě jsme s Dášou chtěly, ale bohužel se jedné ze slečen přihodila nehoda na kole, tak jsme nakonec jely samy. Vyrážely jsme vlakem v krutý čas 2:22 z Ljubljany. Do Benátek jsme dorazily okolo půl osmé, zrovna svítalo. Nejprve jsme se vydaly opačným směrem (kdo to má tušit bez mapy) a trochu jsme se zapletly ve změti kanálů. Pak už jsme se doptaly na Canal Grande, který nás dovedl k hlavním památkám - Piazza San Marco, dóžecí palác, Basilica di San Marco, ... No a taky krámkům se suvenýry. Bylo toho mraky, až oči přecházely. Všude spousta krásných pohledů a benátských masek, u kterých jsem strávila snad nejvíce času. (No prostě jsem si jednu musela koupit.) No a spousta turistů, kterých tam okolo poledne byl snad milion, na všechny památky se stály fronty. Poučeny z předchozí zkušenosti jsme se radši zeptaly, kde je nádraží a pomalu jsme se vydaly tímto směrem. Bohužel špatným. Odvedl nás od hlavního kanálu a turistického ruchu, až jsme se dostaly kamsi k obrovským lodím a železnici. Díky radě jednoho Itala (vůbec nechápu jak jsme mu mohly rozumět) jsme se nakonec dostaly tam, kam jsme potřebovaly. A protože zbývalo ještě trochu času, rozhodly jsme se, že se ještě kouknem na nejznámější most Ponte di Rialto, který jsme ráno tak nešťastně minuly. Jenže tam byla další lákadla ve formě italských těstovin (kdo by odolal) a krámků s jinými ještě krásnějšími maskami. Tak jsme se trochu zdržely. Holt most jsme nestihly a na nádraží jsme musely běžet (jak už máme ve zvyku :-). Vlak jsme stihly tak tak s rezervou asi 4 minut. Ale bylo to super!

Postřehy odjinud

10. října 2007 v 22:58
Takže na co jsem dosud přišla. Mladí Slovinci dost kouří, převážně holky, ale v hospodách to mají zakázáno, zatímco na zastávkách asi moc ne. Ljubljanu tady chápou podobně jako v ČR Prahu (co se týká lidí). Pijí hlavně víno a to červené (Merlota, Cvička), nejsilnější je črno víno. Na kolejích pořád dělaj párty. Občas mají škodovky, ale smějou se názvu škoda (škoda=damaged=zničený, rozbitý). Když má někdo hnusnej účes, říká se, že má účes jako Češka, prej si to nemám brát osobně. :-) Nejvíce rozumí ruštině. Z ČR znají jen Prahu a Havla. V létě u moře se smějou Čechům, když říkají, že chtějí nafouknout lehátko. U nich nafukat znamená ... jak řekl Tony (Kanaďan žijící ve Slovinsku) when man and women very love each other. Když je open air koncert nikde nenajdete stánek s pivem (většinou mají v ruce flašku vína, popřípadě v druhé jointa). A neuměj vyslovit H (říkají ch), takže I chave...Ale jako správný sociolog nebudu zobecňovat pouze z pár rozhovorů a budu bádat dál.

ZOO

9. října 2007 v 19:56
Ahojky, tak jsme dneska s Dášou a Lenkou šly do ljubljanské zoo. Není tak velká jako naše, ale je více přírodní. Od každého většího zvířete tu mají velmi málo kusů. Ale můžete si pohladit čínská prasátka a kozičky. Nemyslete si, že se flákáme, zítra jdeme do školy. :-) Máme čtyři předměty, dva po čtyřech hodinách (Nový politický charakter a Globalizační politiku) a dva po dvrou hodinách (Informační kulturu a subkulturu - to je o kybernetice a tak a Angličtinu pro sociology), každý den jeden předmět kromě čtvrtka.

Výlet k moři, neděle 7.10.07

8. října 2007 v 15:39
Tak jsme se s Dášou vypravily k moři. Jely jsme autobusem a naší první zastávkou byl Piran - krásné městečko benátského stylu s úzkými uličkami. Vydrápaly jsme se i na opevnění, odkud byl vskutku skvostný pohled na celý piranský výbežek. Po takovém výstupu jsme se musely odměnit nějakým dobrým jídlem. :-) Vyhrála pizza s mořskými plody (protože byla nejlevnější, ale nikomu to neříkejte). Dále jsme jely do Portorože (přístav růží), kde je vybudovaná umělá pláž a spousta hotelů, ale jinak asi nic. Pak jsme jely do Izoly, která hodně připomínala Piran, opět připodobňována k Benátkám. Výlet jsme zakončily Koperem s palácem a vyhlídkou z věže na zapadající slunce. Sice jsme málem nestihly vlak domů, ale výlet byl super.

Fotky

5. října 2007 v 11:30
Ve složce galerie (na to jste jistě přišli sami) jsou aktuální fotky. Omlovám se za jejich kvalitu, ale musela jsem je zkomprimovat.

Jak si žiju

5. října 2007 v 10:58
Cesta. Děs. Přímý vlak Jože Plečnik byl v pohodě, ale když jsme přijeli do Ljubljani, pršelo, tak to byl fakt hnus - cestovat s 50 kilama zavazadel autobusama bez deštníku. S vypětím veškerých sil jsme se dostali první den do hostelu a druhý den po vystání patřičných front i na kolej. Takže ubytování je v pohodě, jsme vždy čtyři na jeden byt, dva pokoje po dvou, jedna koupelna, jedna kuchyň, jsem tu se třema Slovinkama. Bydlím asi minutu od školy, deset minut autobusem do centra. (Jezdí se tu na žetony, ale už máme lítačku.) Mám výhled na hory (uvidíte na fotce). Školu zatím nemáme, tenhle týden se chodíme koukat na přednášky, abychom si vybrali, co si zapíšeme. Čechů je tady dost, na jedné přednášce asi sedm. Ale vypadá to, že budu mít volné úterý a čtvrtek, možná i pátek. No více asi prozradí fotky.

Slovinsko

3. října 2007 v 18:27
Ahoj lidi, tak už jsem v Ljubljani, ale protože mám problémy s internetem, tak se více rozepíšu až příště.